Uživatel nepřihlášen Přihlásit se

LITE verze (m.zing.cz)

Zobrazit klasicky (více obsahu, rubrik a funkcí)

Mashinky - Nová generace OpenTTD je zde!

Neděle 8.10.2017 21:20
Autor: "Mythix", Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing

Mashinky - Nová generace OpenTTD je zde!

Pro hodnocení musíte být přihlášen
To se mi líbí Tento blogový článek se líbí uživatelům:(zatím nikomu, buďte první)

Pokud máte rádi budovatelské strategie jako já, určitě jste dozajista čekali na hru, která by překonala legendu z roku 2004 OpenTTD. Dobře k tomu měl nakročen Transport Fever, jenže nedopadl podle očekávání a co se týká mě, skončil v koši. Od té doby teklo pár měsíců a byl nám představen nadějný titul vývojáře Jana Zeleného, který by mohl strčit do kapsy i OpenTTD. Mashinky konečně dorazily do předběžného přístupu a jak se hrály, se dočtete v recenzi.

První linka

Mashinky v současné verzi nabízejí skvělou zábavu, u které můžete prosedět několik hodin.  Vydáte se sice na cestu dvěma epochami, ale i tak vyzkoušíte v zásadě vše, co budete potřebovat ve finální hře. Na rozdíl od Transport Feveru se zde budete potýkat jen s vlakovou přepravou. Můžete se díky tomu věnovat budování železniční sítě, kupování vlaků a vylepšování vašich stanic. Nejvíc mě však potěšila možnost se přepnout do pohledu první osoby, ve kterém můžete sledovat cestu vlakem jako strojvedoucí nebo pasažér, dokonce si zahoukat. Tento přechod z jednoho režimu do druhého je velmi plynulý a i přes více vláčků na jedné mapě nezaznamenáte propady FPS. Hráče určitě potěší i maličkosti jako je střídání ročního období nebo náklad jednotlivých vagonků. V této fázi může některé zamrzet, že nevidíte i to, jak nastupují cestující. České názvy měst potěší, stejně tak i železniční stanice. Dokážu si představit vylepšené modely jednotlivých budov něco jako v Microsoft Train Simulator, kde šikovní modeři dokázali vytvořit stanice České Republiky věrohodné realitě. Pokud by to šlo i zde, byl by to ultimátní zážitek.

Budování impéria

Jak už jste zvyklí z OpenTTD i tady je mapa rozdělená na čtverečky. Budou se vám tak snadno klást kolejiště, tunely, stromy i silnice. Můžete si s okolním světem vyhrát podle svých představ a vrátit se do těch časů, kdy jste dokázali u budovatelské strategie prosedět i několik hodin. Když už se dostanete trošku dál, můžou být pro vás problémem návěstidla. Na Steamu je však velmi dobrý návod, jak si s návěstidly poprat. I přes to mám s nimi velké problémy a kolikrát mi vlaky stojí a já vůbec nevím proč. V tomhle ohledu by bylo lepší video, které by tuto problematiku osvětlilo. Co vás určitě chytne a nepustí, jsou skvělé úkoly, které vám pomohou rozšiřovat vaše impérium a vydělat si důležité zdroje potřebné do další epochy. Surovin je tu sice hodně, ale když budete plnit právě ty úkoly, zjistíte, co kam vozit. Díky tomu se začne postupem času vaše vlaková síť komplikovat a v této části určitě zjistíte, jak jsou návěstidla problematické. Naštěstí se dá u Mashinek prosedět několik hodin, i když nejsou v plné verzi. Když se vám bude dařit a neuděláte tolik chyb co já, velmi rychle se dostanete k lepším vlakům, vagónům a novým druhům nákladu. Dokážu si snadno představit, že jedu pendolinem z bodu A do bodu B a vezu náklad černého uhlí. Sice to nedává smysl, ale mohla by to být sranda.

Pozitiva a negativa

Mashinky mají určitě velký potenciál. Pokud Jan Zelený nebude zahálet a dodrží všechny sliby, můžeme dostat budovatelskou strategii, která splní všechny naše sny. Nejvíce se těším na další typy vlaků hlavně ty moderní. Pokud se budou postupem epoch modernizovat i města a všechno ostatní, máme tu dozajista nového nástupce OpenTTD . Musím však bohužel zkritizovat hudbu, nechci psát, že je vybrána špatně, ale postupem času mě začala iritovat. Dále mi vadí, že si nemůžete přejmenovat to hloupé označení Vlak 1 apod. Navíc když máte Vlak 1, Vlak 2, Vlak 3 a smažete Vlak 2 a koupíte nový vlak má označení Vlak 4, což je podle mě taky chyba. Taky se obávám, že se tato hra narazí na kru a potopí se jako Titanic, takže doufám, že nás Jan Zelený nezklame. Byla by škoda zahodit hru s velkým potenciálem, zvláště když se na ní pak můžou modeři vyřádit. Určitě se netěším na čekání do roku 2019, kdy vyjde finální verze, protože mě Mashinky neskutečně chytli. Na co tedy čekáte? Pokud jste měli rádi OpenTTD, podpořte šikovné české ručičky! Nová generace OpenTTD je zde!

Těším se

Bojím se

Shrnutí

Zlaté české ručičky mě mile překvapili a poskytli mi zábavu na několik hodin, i když je hra ještě v alfa verzi. Jan Zelený dokázal nemožné a pokud dostojí svým slibům, budeme tu mít nejlepší budovatelskou strategii za posledních X let. Měli jste rádi OpenTTD? Podpořte i tento projekt!

Hodnocení článku: Zbývá 7 hlasů pro zveřejnění hodnocení
Pro hodnocení musíte být přihlášen
Sdílejte

Komentáře čtenářů

Napsat komentář
danik_cz
      23.10.2017 20:21 danik_cz

Skvělá hra Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Zpět na úvodní stránku© Xzone s.r.o.