Uživatel nepřihlášen Přihlásit se

LITE verze (m.zing.cz)

Zobrazit klasicky (více obsahu, rubrik a funkcí)

Na rozloučenou

Středa 11.10.2017 22:20
Autor: Tereza "Ylbirda" Fuková, Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing

Na rozloučenou

Pro hodnocení musíte být přihlášen
To se mi líbí Tento blogový článek se líbí uživatelům:Bruce Wayne, FireWolf, silenyhrac, Jusmen, stuntman, erazghûl, Wast, Mythix, Alphonse800, Tessy94, Desert_Eagle_5, Virus

Většina mých čtenářů/přátel již o této novince asi ví, ale chci se rozloučit.


Začala jsem na Zingu v lednu letošního roku, byla to úplná náhoda, Ondra mě našel na steamu, začali jsme si psát no a pak jsem už psala pro Zing recenze na indie hry. Ze začátku jsem se necítila úplně dobře, nevěděla, kde hry hledat, které si brát, jak odlišit zrno od plev (s tím mám stále problémy). Postupem času jsem si zvykla a hned druhá recenze, kterou jsem sepsala mi otevřela další dveře – CzechLP mě chtěl na pozici externí recenzentky. Tam jsem zdaleka tak dlouho nevydržela, časový rozvrh, kdo kdy smí a nesmí hrát plus podivné bodování mě nijak neoslovily. Z původního plánu vydržet tam teda aspoň půl roku byly nakonec jenom tři měsíce. Ale o to víc času jsem měla na Zing.

Detention - hororová adventura z Tchajwanu

Jak šel čas, začala jsem více vnímat komunitu, chod webu i různé nešvary. Od pozdního vydávání „méně zajímavých článků“ až po špatnou úroveň jazyka. To je něco na čem poněkud lpím, roky si píšu deník, píšu blog, ráda čtu, snažím se, aby byl můj písemný projev dobrý (protože umím lépe psát, než mluvit). Nabízela jsem tedy, že mohu články na zingu korigovat před tím, než budou zveřejněny, samozřejmě za nějakou drobnou odměnu, protože toho na zingu vyjde přece jenom hodně a v té době jsem už tak psala recenze zadarmo, tak proč dělat zadarmo ještě korektury. Odměnou mi měly být slevy na xzone, což jsem odmítla a tím byla celá záležitost vyřešena, protože žádné další jednání o potenciální odměně neproběhlo.

Blackwood Crossing - o ztrátě a smíření

Korektury jsem samozřejmě dělala po celé své působení na Zingu, ale především Ondrovi a občas Ježkovi. Ale to je totiž něco jiného, Ondra je člověk, se kterým jsme si výborně sedli, píšeme si prakticky každý den, je to kamarád. A navíc, on čte a opravuje všechny moje texty.

No a pak začal donate. Neslavná záležitost, moc se to nedařilo, což je samozřejmě škoda, zároveň jaksi pochopitelné. Již po prvním měsíci jsem se obracela na Michala s tím, že se mi jeho formulace v textech nelíbí, že jeho „zveřejňujeme recenze o indie, které jiné weby trestuhodně přehlížejí“ zrovna nekoresponduje s tím, že od odeslání indie recenze až po její zveřejnění můžou uběhnout třeba tři týdny, protože zajímavější hry mají přednost (což je něco, co stále nechápu – jaký je rozdíl v tom, jestli velká hra vyjde v pondělí a malá ve čtvrtek, nebo naopak).

Syberia 3 - zklamání roku?

Situace se každopádně nezlepšovala a po různých podvratných akcích, jež neměly valného úspěchu jsem se rozhodla pro poněkud guerillový postup. Bylo mi několikrát vytýkáno, že jakožto redaktorka bych se neměla vyjadřovat o redakci a jejích členech negativně. Takže, co jsem udělala? Co mi bylo na dosah ruky? Falešný profil. Se svým osobním životem se příliš nesvěřuji, takže asi málokdo ví, že mám přítele Tima, jenž je o pár let starší než já (ročník 1989). S trochou drzosti jsem dokonce použila jako profilovku fotku nás dvou s maskami, čili takové polomaskování. Pár písmen, pár čísel, v rámci anonymity ještě jiná VPN a jsem připravená na útok.

The Lions Song - bitový feel good

Články o donate, špatně sepsané recenze, místy útočně, místy konstruktivně. To účtu vysloužilo pověst trolla a hrubé zacházení. Vrcholu situace dosáhla dnes. V úterý zveřejněné preview bylo okomentováno v tom stylu, že má autor špatný písemný projev a že mu rád pomůžu, protože od šéfredaktora se pomoci nedočká, jelikož ten má sám co dohánět. Jistě, do šéfredaktora nebylo třeba šťouchat, ale zpráva byla určena autorovi a pomoc jsem myslela vážně. Jaké tedy bylo moje překvapení, když jsem se dnes ráno vzbudila a komentář byl pryč? Poněkud mě to vytočilo, napsala jsem další komentář a pro jistotu udělala screenshot. Komentář byl opět pryč, ale čekala na mě aspoň soukromá zpráva, totiž, že jsem kritická vůči Zingu, takže se moje komentáře budou mazat. Už se ve mně vařila krev, takže jsem sepsala blogový článek. Ten byl tedy také smazán, s tím, že když jsem tak milá/ý ve zprávách, proč s tím jdu na veřejnost.

The Room - adventura z mobilu na desktop

Ve výsledku jsem tedy poslala (velmi hrubě - tím myslím, že jsem opravila jen ty nejvýraznější chyby) opravený text a dozvěděla se, že mé komentáře byly smazány, protože útočily na šéfa, a protože jsem dělal/a randál a mohlo by to přilákat víc lidí. Což ovšem byl účel, protože když se všechno bude tutlat, tak se nic nezmění.

Proč tohle tady sepisuju a jdu s kůží na trh?

Viděla jsem dneska večer video Tondy Blaníka.

https://www.facebook.com/kancelarblanik/videos/2014519015482933/?hc_ref=ARST6LctdCuA0g8kyrVuP4Rb8jgYb81JIE1SV5hRtcSU2W4xErEb9WMxBZLxl1tzh-0

Svým blaníkovským stylem vysvětluje, že si myslí, že prezidentem může být každý, a že máme tendenci na tento post volit neotesance, hulváty a bezcharakterní prasata.

A já si říkám, sakra, herec může urážet prezidenta, říkat o něm, že je bezcharakterní prase a nikomu to nevadí. Ale běda, když někdo napíše, že Michal nemá vytříbený styl, to se hned musí zavádět cenzura.

Takže vám to tady takto předkládám. Budu mít trošku problémů? Možná ano. Budu mít klid v duši? Za pár dní jistě budu. Změní se něco? Bohužel asi ne. Přečtete si tenhle příspěvek? To se uvidí.

Do budoucna, ačkoli již oficiálně se Zingem nespolupracuji, vás ještě čeká rozhovor s tvůrci Rusty Lake (vyjde zítra) a recenze na hry Ken Follett's Pillars of Earth a Beat the Game.

Ještě nevím, zda se budu do budoucna na Zingu vyskytovat, kdo chce se mnou nadále udržovat kontakt, může si mě najít na facebooku nebo na steamu. Uvidíme, kdy se mi vrátí chuť na hraní, momentálně jsem spíše přešla na pasivní koukání na videa a k hraní se ne a ne donutit. Takže pauzu asi opravdu potřebuju, přece jenom, začínám sepisovat diplomku a tak bych měla mít na starosti jiné věci.

Samozřejmě mě mrzí, že se věci takto vyvinuly, měla jsem v plánu zveřejnit další články na blogu, polemiku o číselném hodnocení her i recenzi na hororovou adventuru Year Walk z roku 2014. No, uvidíme, asi k tomu už nedojde.

 

Mějte se krásně a pište básně a díky všem čtenářům za věrnost a interakci!

 

Terka

Hodnocení článku: ( 9.2 / 9 hlasů )
Pro hodnocení musíte být přihlášen
Sdílejte

Komentáře čtenářů

Napsat komentář
Lootmaster
      17.10.2017 12:00 Lootmaster

Je potřeba si uvědomit, že nezáleží na zápisu a typu hodnocení. Důležitější je objektivní udělení hodnocení do daného systému.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Playman
  3x    16.10.2017 20:54 Playman

„Cenzor je dřevo tužky, jež prorostlo do člověka, nebo člověk, který se proměnil v tužku, je to krokodýl, číhající na břehu ideového proudu a ukusující hlavu literátům, kteří v něm plavou... Cenzura je mladší ze dvou ohavných sester - starší se jmenuje Inkvizice. “

Smazat takový názor, který ničím neporušuje dobré mravy ani zákony této republiky a smazat ho jen proto, že s ním nesouhlasím a mažu ho jen proto, že můžu, není dobré ani mravní. (Jak už tu padlo: "pak takovýto člověk v mých očích selhal lidsky") .

Na druhou stranu, řídit tento kolos tak, aby měl úroveň není lehké. Již mnoho dobrých lidí prostě odešlo na jiné weby či prostě svoje životy směřovali někam jinam pryč od her. Ylbirdo, mnoho štěstí, patří ti určitě dík za tu práci, kterou jsi tomuto webu věnovala. Kritické názory nás posouvají dále. Já osobně jsem tu taky nějáký ten pátek. A nehodnotil bych přímo Michala, jen bych řekl, že hranice mezi diskuzí a hádkou je velmi tenká. Když se smaže pouhý názor někoho, tak to má přímo opačný efekt. Celý web prostě zavrhne, což je škoda. Jak už jsem psal v komentáři pod jistou novinkou "Motor zvaný Miky je sice rychlý a šikovný ale někdy má prostě krátkozraké vidění". Jak píšeš johnny_jay, žádnou chuť do nikoho kopat nemám. Jen se snažím o konstruktivní kritiku. Tedy o věc, která je důležitá. Pokud mi na něčem záleží, nenechám aby se to samo postupně zkazilo. To je celé.

Riley člen redakce
      16.10.2017 20:53 Riley

@ odpověď na komentář od killjezor:Ono by v podstatě stačilo doporučuji/nedoporučuji/na vážkách, přičemž to poslední by se dávalo v určitých případech. Jednalo by se o hry, které by měli hodně chyb nebo rozporcovaného obsahu a lidé by o nich měli přemýšlet až po nějaké době. Šlo by třeba Mass Effect: Andromeda, kdy by si měl hráč počkat až na opravení nedostatků skrze patche. Popřípadě titul, který by se vyplátil si pořídit až poté, co vyjdou všechny DLC a bude k dostání až ve speciální edici. Nebo druhá strana mince a to případ, kdy by měli hráči investovat do hry co nejdříve. Jednalo by se o tituly, kterým se předpovídá krátká životnost (online samozřejmě) a hrozí, že v následujících měsících by nebylo s kým hrát. To se týkalo hlavně prvního Titanfall. Tohle hodnocení by se následně doplnilo vysvětlujícím textem proč a jak.

killjezor napsal:Mi se líbilo hodnocení Yes/No. Dával to myslím rockpapershotgun. com. kdo chtěl vědět víc, musel si přečíst text.

killjezor člen redakce
      16.10.2017 20:35 killjezor

@ odpověď na komentář od Bruce Wayne:Mi se líbilo hodnocení Yes/No. Dával to myslím rockpapershotgun. com. kdo chtěl vědět víc, musel si přečíst text.

Bruce Wayne napsal:Vždycky to jde nějak vymyslet... Není problém ve stupnicích... Je problém v lidech... Jou recenzenti, kteří dokáží využít plný rozsah stovkové stupnice (ne jenom prsknout náhodné číslo) a jsou recenzenti, kteří nedokáží pracovat ani s tou desetibodovou stupnicí... Pak je problém v lidech, kteří vidí průměr u sedmi z deseti...
Doporučuji nebo Nedoporučuji by bohatě stačilo protože existuje ještě verdikt, ve kterém by se dalo vepsat to co jsi již napsal a jaká sorta lidí si v tom najde zalíbení.

johnny_jay
  5x    14.10.2017 16:04 johnny_jay

Takový ten nepravidelný příspěvek, ve kterém mají najednou všichni strašnou chuť si kopnout do Zingu. Býval bych se rozepsal, ale jednak mám naštěstí lepší věci na dělání a druhak by mi skrze mou upřímnost a absolutní nekorektnost vynesl zasloužený BAN a spoustu rozhořčených reakcí. Takže jen řeknu, že když už mám na něco plivat, tak by bylo fajn, abych já sám nebyl idiot (například jako teď Ben Affleck) . Zing má možná nějaké mezery, jenže když to porovnám s ostatními weby, které tady jsou, tak je to jak nebe a dudy :-)

FireWolf
  2x    14.10.2017 13:19 FireWolf

@ odpověď na komentář od Bruce Wayne:Jo, přesně tak, ono to je hlavně v lidech. Dost často navíc výsledná známka neodpovídá textu recenze, což mnohdy bije do očí. Možná by bylo nejlepší se na to vykašlat a zrušit číselné hodnocení úplně. Někteří lidé jen mrknou na známku, jiní si přečtou jen klady a zápory. V dnešní době je hodně lidí líných číst si delší texty (a slovem delší myslím už od pár vět nahoru) , takže i tady je zakopaný pes. Variant je fakt hodně, já se třeba na Steamu setkal i s recenzentem, který nedává hře číselné hodnocení, ale volí jednu z položek ohledně vhodné doby k nákupu hry. Tzn. že buď se vyplatí koupit za plnou cenu nebo se vyplatí koupit se slevou, s velkou slevou a nebo vůbec ne.

Taky, jak tu dole někdo podotkl, by měl dělat recenze člověk, který má s daným žánrem zkušenosti. Já sám jsem v minulosti musel napsat recenzi na pár her, u kterých mi ten žánr nevyhovoval, případně jsem byl nováčkem a pokud nemá člověk s čím srovnávat, tak je to bída. Samozřejmě se to nesmí dostat ale do extrému, kdy jednu sérii recenzuje jen jeden člověk. Chtělo by to udělat něco, co je tuším i občas tady - že se na jednu hru podívá více lidí a každý napíše svůj názor. Ale tohle je debata fakt na dlouho.

Poznámka na konec: pamatujete, jak na Zingu byl s velkou slávou představen ještě dodatečný systém slovního ohodnocení, o kterém od té doby nebyla ani jediná zmínka? :-D

Bruce Wayne napsal:Vždycky to jde nějak vymyslet... Není problém ve stupnicích... Je problém v lidech... Jou recenzenti, kteří dokáží využít plný rozsah stovkové stupnice (ne jenom prsknout náhodné číslo) a jsou recenzenti, kteří nedokáží pracovat ani s tou desetibodovou stupnicí... Pak je problém v lidech, kteří vidí průměr u sedmi z deseti...
Doporučuji nebo Nedoporučuji by bohatě stačilo protože existuje ještě verdikt, ve kterém by se dalo vepsat to co jsi již napsal a jaká sorta lidí si v tom najde zalíbení.

KamilZ
  1x    14.10.2017 13:15 KamilZ

@ odpověď na komentář od Bruce Wayne:Ke stovkové stupnici - docela by mě zajímalo, jak by recenzent hájil, že dal hře 73/100 a ne 74/100 (nebo 72/100) , kde je ten rozdíl. Chtěl bych pak vidět velmi podrobný rozklad po jednotlivých částech toho čísla, jak k němu došel, proč zrovna 73 a ne 74. To z textu recenze nevyplyne.

Nevěřím, že někdo dokáže využít a zdůvodnit více jak 10 stupňů a i to je podle mě nesmysl. Takže většina stovkových stupnic je stejně jen po krocích po 10 (neberu samozřejmě v potaz následné průměrování více výsledků) .

Bruce Wayne napsal:Vždycky to jde nějak vymyslet... Není problém ve stupnicích... Je problém v lidech... Jou recenzenti, kteří dokáží využít plný rozsah stovkové stupnice (ne jenom prsknout náhodné číslo) a jsou recenzenti, kteří nedokáží pracovat ani s tou desetibodovou stupnicí... Pak je problém v lidech, kteří vidí průměr u sedmi z deseti...
Doporučuji nebo Nedoporučuji by bohatě stačilo protože existuje ještě verdikt, ve kterém by se dalo vepsat to co jsi již napsal a jaká sorta lidí si v tom najde zalíbení.

Bruce Wayne
  2x    14.10.2017 12:13 Bruce Wayne

@ odpověď na komentář od FireWolf:Vždycky to jde nějak vymyslet... Není problém ve stupnicích... Je problém v lidech... Jou recenzenti, kteří dokáží využít plný rozsah stovkové stupnice (ne jenom prsknout náhodné číslo) a jsou recenzenti, kteří nedokáží pracovat ani s tou desetibodovou stupnicí... Pak je problém v lidech, kteří vidí průměr u sedmi z deseti...
Doporučuji nebo Nedoporučuji by bohatě stačilo protože existuje ještě verdikt, ve kterém by se dalo vepsat to co jsi již napsal a jaká sorta lidí si v tom najde zalíbení.

FireWolf napsal:Já myslím, že doporučuji nebo nedoporučuji by u recenzí moc nesedělo. Stačí se podívat na Steam, kde je víceméně takový systém a jsou s ním dost často problémy. U některých her je prostě těžké vybrat, zda ji doporučíte nebo ne, jelikož má třeba jednu chybu a záleží na každém, zda je pro něj tak moc důležitá. Desítková stupnice je moc rozsáhlá, takže stupnice o pěti bodech by plně stačila.

1 - špatná hra, jejíž hraní se nedoporučuje
2 - hra má hromadu chyb, ale taky pár dobrých vlastností (když už, tak doporučena koupě ve velké slevě)
3 - průměrná hra, nic nového, ale dá se to hrát
4 - lehce nadprůměrná hra, která má jisté klady, ale stále trpí určitými neduhy
5 - kvalitní hra, u níž se vyplatí koupě i za plnou cenu a která je téměř bez chyb (žádná hra samozřejmě není zcela bezchybná)

Jenže pak je to opět o recenzentovi, kolik té hře dá. A zde právě vidím větší problém, než u oné stupnice. Je prostě nutné dbát na to, aby se fakt brala v potaz celá škála a ne, že je hra průměrná, ale protože je to AAA titul a dostali jsme ji zdarma, tak jí pláceneme sedmičku. Taky bych uvítal, kdyby recenzenti brali v potaz cenu toho titulu. Já když si koupím hru za 60 euro, tak se ta cena promítne do výsledného hodnocení. U většiny recenzí nejen na Zingu to ale tak není, protože ji dostali zdarma. Jinou kvalitu prostě očekávám od hry za dvacet a za šedesát euro.

FireWolf
  3x    14.10.2017 11:54 FireWolf

Já myslím, že doporučuji nebo nedoporučuji by u recenzí moc nesedělo. Stačí se podívat na Steam, kde je víceméně takový systém a jsou s ním dost často problémy. U některých her je prostě těžké vybrat, zda ji doporučíte nebo ne, jelikož má třeba jednu chybu a záleží na každém, zda je pro něj tak moc důležitá. Desítková stupnice je moc rozsáhlá, takže stupnice o pěti bodech by plně stačila.

1 - špatná hra, jejíž hraní se nedoporučuje
2 - hra má hromadu chyb, ale taky pár dobrých vlastností (když už, tak doporučena koupě ve velké slevě)
3 - průměrná hra, nic nového, ale dá se to hrát
4 - lehce nadprůměrná hra, která má jisté klady, ale stále trpí určitými neduhy
5 - kvalitní hra, u níž se vyplatí koupě i za plnou cenu a která je téměř bez chyb (žádná hra samozřejmě není zcela bezchybná)

Jenže pak je to opět o recenzentovi, kolik té hře dá. A zde právě vidím větší problém, než u oné stupnice. Je prostě nutné dbát na to, aby se fakt brala v potaz celá škála a ne, že je hra průměrná, ale protože je to AAA titul a dostali jsme ji zdarma, tak jí pláceneme sedmičku. Taky bych uvítal, kdyby recenzenti brali v potaz cenu toho titulu. Já když si koupím hru za 60 euro, tak se ta cena promítne do výsledného hodnocení. U většiny recenzí nejen na Zingu to ale tak není, protože ji dostali zdarma. Jinou kvalitu prostě očekávám od hry za dvacet a za šedesát euro.

Bruce Wayne
  2x    14.10.2017 10:59 Bruce Wayne

@Mythix, Ylbirda: Číselné hodnocení by se mělo odrážet z toho co píšu v článku. Když hru neustále chválím tak není důvod dávat nízkou známku a naopak. Je jedno jak rozsáhlí máme bodový systém - ať dám jakýkoliv číslo tak furt je tu článek kde vysvětluji proč jsem tomu udělil takové hodnocení a tohle taky právě není schopná jistá sorta lidí pochopit - ano přesně taková co nečtou článek a rovnou scrollnou na hodnocení a pak v komentech nadávají i autora...

Podle mne by se to dalo vyřešit dvěma způsoby - první: Srazit bodovou stupnici a hodnotit pomocí "NEDOPORUČUJI x DOPRUČUJI" - možná mezi to vecpat ještě "PRŮMĚR".
-druhý: Nechat současnou stupnici a zapojit do hodnocení redakci nebo čtenáře... Vybrat z jisté sorty spolehlivých a slušných lidí a jejich z hodnocení jejich hodnocení udělat průměr výsledné známky - jako ve škole.

@zimmerhead: Právo na názor vám nikdo nebere... Pokud se hra nelíbí tak se k ní vyjádřím proč se mi nelíbí a konec... Ne, že napíšu dvacet komentářů lidem, kterým se hra líbí, že je hra sračka... Pokud nechceš diskutovat a držíš se toho jediného, že hra je sračka - ztrácí komentář jakoukoliv hodnotu. Když se ti to nelíbí - fajn - některým lidem se to líbí - takže se vyjádřete jednou a solidně.

@Tessy94: Přesně... Je pár lidí tady dokázalo udržovat nějakou úroveň... Blogové sekce a debata pod články bylo to hlavní proč jsem si na zingu vytvořil účet... V jistých dobách to ještě ale šlo - lidé se normálně bavili - sám jsem se účastnil obrovských diskuzí třeba k novému hernímu Batmanovi... Teď je to všechno jak jsem psal výš a to na úroveň jednoho nejmenovaného Satyra (pamatuješ? :-D ) aneb já jsem Pán, já jedinej mám pravdu a tu budu dokola a dokola omílat a pak se chovat jako mistr světa když náhodou někdo se mnou v jistých bodech souhlasí...
A asi ještě hodně dlouho bude... Je tu dost živé :-D

starší komentáře

Zpět na úvodní stránku© Xzone s.r.o.