Uživatel nepřihlášen Přihlásit se

LITE verze (m.zing.cz)

Zobrazit klasicky (více obsahu, rubrik a funkcí)

Petici za češtinu PlayStationu 4 podepsalo přes 4400 lidí. Co odpověděla Sony?

Úterý 4.7.2017 18:30
Autor: Michal "Miky" Burian, Rubrika: Novinky
PS4

Petici za češtinu PlayStationu 4 podepsalo přes 4400 lidí. Co odpověděla Sony?
Čeští hráči chtějí lokalizované exkluzivity pro PS4 a české menu konzole. Před pár okamžiky odpověděla česká pobočka Sony.

 

Před třemi měsíci Václav Vymětalík založil petici, kterou chce poukázat na chybějící češtinu u exkluzivit pro PlayStation 4 a zároveň na chybějící lokalizaci menu konzole. Právě absence českého rozhraní PS4 má často za následek, že hry jsou na PC přeloženy do našeho mateřského jazyka, ale na PS4 jen z malé části. Tuhle chybu jsme mohli vidět například u her od Ubisoftu, konkrétně to bylo u Assassin’s Creed: Unity a Assassin’s Creed 4: Black Flag, kde v češtině byl jen text týkající se příběhu. Najdou se ale i další tituly, kde má absence rozhraní vliv na samotnou lokalizaci titulu.

Petice, která směřuje na české zastoupení PlayStation divize Sony, do dnešního dne podepsalo 4444 lidí. Autor petice se rozhodl shrnout poslední měsíce. Než se ale k onu shrnutí dostaneme, tak před pár minutami odpověděla česká pobočka Sony a napsala:

„Pro naši společnost je poskytování lokální jazykové podpory důležitou prioritou, aby naše produkty, hry a služby byly více přístupné pro naše zákazníky z celého světa. Pokračujeme v zavádění podpory pro více místních jazyků a vyhodnocujeme širší podporu včetně češtiny. Další informace zveřejníme později.

Naše aktuální česká jazyková podpora je následující:

Zatím se jedná jen o určité případy, avšak nyní již je k dispozici česká jazyková podpora pro vybrané herní tituly PS4.

Vyvíjíme úsilí v obchodě PS, abychom objasnili, které z našich titulů PS4 nabízejí podporu českého jazyka.“

Jak se sami můžete dočíst, minimálně by mělo dojít k tomu, že se v obchodě PlayStation Store dočteme, zda námi prohlížená hra má českou lokalizaci nebo ne. V současné době čeština u produktů na PS Store uváděna není.

Teď už k shrnutí autora petice:

„Z naší iniciativy Čeština ve videohrách vzešel otevřený dopis francouzské společnosti Ubisoft, ve kterém děkujeme za neutuchající snahu přinést nám, českým a slovenským hráčům, lokalizované tituly a zajistit nám tak užití si hry v češtině. Otevřený dopis naleznete zde.

A protože jsme si s kolegou za projekt Čeština ve videohrách slibili, že hodláme aktivně bojovat za naši věc, byl našim dalším projektem otevřený dopis europoslankyni Ditě Charanzové, která je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochrany spotřebitelů. V něm europoslaňkyni seznamujeme s problematikou absence české lokalizace operačního systému herní konzole Sony Playstation 4. Dopis pro paní poslankyni Evropského parlamentu naleznete zde.“

Osobně si myslím, že nějaké petice v tomto případě nepomohou. Jde jen o internetové podpisy, což Sony nezaručuje, že si dotyčných 4444 lidí hru s českou lokalizací skutečně koupí. Nejen já, ale mnoho dalších lidí je tak názoru, že by si komunita PlayStationu 4 a dalších platforem měla hry zejména kupovat a tím ukázat vydavatelům a vývojářům, že je o jejich produkty v České republice a na Slovensku zájem. Právě na číslo prodaných kusů se firmy fixují a podle zájmu o předešlý titul přemýšlejí, zda se vyplatí investovat peníze do lokalizace jeho pokračování. Jde ale o začarovaný kruh, hráči často píšou, že si hru bez lokalizace nekoupí. Jak je ale vidět na Ubisoftu, pro české a slovenské hráče se lokalizace podle všeho vyplatí. Uvidíme, co přinese budoucnost a zda budou mít naši distributoři lepší vyjednávací pozici. Vzpomenout si můžeme například na kauzu kolem Grand Theft Auto V. Cenega Czech toužila po tom, aby bylo GTA V přeloženo, ale Rockstar/Take-Two vystavil stopku. Přes nesouhlas vydavatele vlak nejede a distributorům pak zbývá jediné, podpořit fanouškovské lokalizace.

Sdílejte

Komentáře čtenářů

Napsat komentář
MORTHSIR
      28.7.2017 12:21 MORTHSIR

To ješte nekdo reší? ? ? ?

Alcatras
      28.7.2017 12:18 Alcatras

Pochlapil. :-D

Redjous75
  5x    28.7.2017 08:02 Redjous75

Detroit bez cz lokalizace pro neangličtináře je jako standartní kniha pro slepce. Naprosto zbytečné to vůbec kupovat.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Ales
  3x    14.7.2017 06:43 Ales

@ odpověď na komentář od Alcatras:Jasne, ale tohle je pro SONY dulezity titul. Proto by tu SONY CR mohla ukazat svoji silu. Ale moc nadeji si nedelam. Uvidime. ;-)Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Alcatras napsal:Ono je jedno kolik tam bude textu. Rozhodně tam bude více než v min. dílech. Kdyby se dobře Gowka prodávala, tak si myslím, že je český dávno :-) ale uvidí se. To samé bude podle mě u Detroit.

Alcatras
      13.7.2017 19:59 Alcatras

@ odpověď na komentář od Ales:Ono je jedno kolik tam bude textu. Rozhodně tam bude více než v min. dílech. Kdyby se dobře Gowka prodávala, tak si myslím, že je český dávno :-) ale uvidí se. To samé bude podle mě u Detroit.

Ales napsal:Ja to myslim v nadsazce. Moc s tim nepocitam, ale moc textu tam zrejme nebude, tak by to do CZ mohli dat. Ale je to me prani. :)

Ales
  2x    13.7.2017 19:52 Ales

@ odpověď na komentář od Alcatras:Ja to myslim v nadsazce. Moc s tim nepocitam, ale moc textu tam zrejme nebude, tak by to do CZ mohli dat. Ale je to me prani. :-)Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Alcatras napsal:Odpouštět jim nemáš co. Nic špatného neudělali. S GoW bych teda moc nepočítal.

Alcatras
  1x    13.7.2017 19:05 Alcatras

@ odpověď na komentář od Ales:Odpouštět jim nemáš co. Nic špatného neudělali. S GoW bych teda moc nepočítal.

Ales napsal:Vím, čím by si to mohla SONY ČR napravit. Novým God of War v češtině. :) :) :) (A možná jim odpustím i Horizon) . :)

Ales
  1x    13.7.2017 18:41 Ales

Vím, čím by si to mohla SONY ČR napravit. Novým God of War v češtině. :-) :-) :-) (A možná jim odpustím i Horizon) . :-)

noseky
  2x    10.7.2017 17:52 noseky

@ odpověď na komentář od Marcus:Díky... Moje vidlacká omezenost nebere konce:-DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Marcus napsal:*kvůli

Semuel
  1x    9.7.2017 22:52 Semuel

Co se zkusit držet meritu věci a vynechat ty infantilní předsudky, tím se nikam nedostanete. To že jste na internetu nutně neznamená že se musíte chovat a vyjadřovat jak hlupáci.
I když myslím že petice ničemu nepomůže par lidí tu napsalo zajímavé argumenty pro češtinu, škoda že si ten post ve valné většině pokazí nadávkami nebo rovnou urážkami.

starší komentáře

Zpět na úvodní stránku© Xzone s.r.o.